Pamětní deska obětem komunistických procesů 50. let
Na naší, Čapkově, sokolovně bude ve středu 23. září 2020 odhalena pamětní deska připomínající oběti vykonstruovaných procesů z dnů 17. - 31.7.1950.
Tento největší politický proces na Ostravsku přímo navazoval na pražský monstrproces s Miladou Horákovou a spol. Vykonstruovaná obvinění z protistátní činnosti vedla nakonec ke čtyřem rozsudkům smrti, celkem padlo 87 trestů se souhrnnou délkou trestů přes 1000 let.
Co k událostem vedlo?
Velká část obyvatelstva nedůvěřovala komunistickému režimu a nevěřila v jeho dlouhé trvání. Ostravští sokolové byli mezi prvními v republice, kteří veřejně kritizvali komunistické bezpráví (uvádí Karel Jiřík).
Starosta Moravskoslezské župy sokolské v Ostravě, bratr Antonín Záviš prohlásil 7. dubna 1948 na valné hromadě: “Nesouhlasíme se mstivými přehmaty, křivdami a bezprávím spáchanými na jednotlivcích jinak mravně a politicky bezúhonných”, kterou poté zpracovali do rezoluce a za kterou byli autoři uznání vinnými pro přečin zlehčování úředních nařízením a rušení míru. Soud udělil “nízké” tresty na které reagovali komunistické špičky v čele s Rudolfem Slánským s velkým rozhořčením. “Sokolští činovnící tvrdí, že časy do září 1948 jsou horší než během okupace. Je třeba ostrých aktivních opatření...” Však se jich o 4 léta později sám dočkal. Tento proces se sokoly měl být odstrašujícím mementem.
I přes tento příklad trval mezi částí obyvatelstva nesouhlas s vývojem společenské situace způsobenou komunistickým převratem a s tím spojenými čistkami a kádrováním. Odbojová činnost však probíhala neozbrojeně. Do přípravy ozbrojené "Sokolské revoluce" se vložil Jan Buchal.
Příběhy dalších obviněných
"Zdeněk Růžička byl zatčen nedlouho po svém bratrovi, bývalém vězni nacistického koncentračního tábora v Buchenwaldu, který se dostal do vyšetřovací vazby na podzim 1949. Oba byli po tvrdých výsleších na ostravské StB zařazeni do politického procesu Buchal a spol. Zdeněk Růžička byl v tomto „divadelním" procesu odsouzen na 14 let a jeho bratr Miroslav na 16 let vězení. Oba potom skončili v pekle jáchymovských uranových lágrů. Zdeněk byl propuštěn na základě amnestie po více než deseti letech věznění. Bratr Miroslav zemřel čtyři roky po návratu z vězení." (text FB ČBSoL jednota Ostrava I)