Sokolové na připomínkových akcích 2014

Na konci ledna 2014 jsme si připomněli již 95. výročí od československo-polského konfliktu z roku 1919, označovaného jako Sedmidenní válka, který byl vyústěním sporu o Těšínsko.

Vojenský střet byl reakcí české strany na obsazení území od Ostravy přes Bohumín, Orlovou, Karvinou a Těšín polskou armádou. 23. ledna po předchozích nevyslyšených výzvách zahájila československá armáda útok a zatlačila polské vojáky až k řece Visle. 31. ledna podplukovník Josef Šnejdárek z pověření československé vlády uzavřel příměří s velitelem polské armády plukovníkem F. K. Latinikem. Jednání o definitivní podobě hranice se však vedla až do roku 1959.

Sokolové v Orlové

Jedna ze vzpomínkových akcí se konala v neděli 26. ledna na hřbitově ve staré Orlové u památníku padlým právě v této těšínské válce. Přes velmi mrazivé teploty si na vzpomínkový akt našlo cestu několik desítek zájemců, mezi nimiž nechyběli zástupci Armády ČR, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, spolků a klubů vojenské historie, ale také zástupci Sokola – včetně náčelníka Beskydské župy Jana Čapka a náčelníka župy Moravskoslezské, který spolu s dalšími bratry reprezentoval naši jednotu Moravská Ostrava 1. Připomenout si tuto událost přijeli také Poláci z oddílu Císařského a královského pevnostního dělostřeleckého pluku v Krakově.

Přítomné uvítala spoluorganizátorka Marie Bílská, poté se slova ujal její manžel ppluk. v z. ing. Jiří Bílský, člen prezidia České a slovenské obce dělostřelecké, který připomněl historické okolnosti konfliktu a přednesl i originální znění rozkazu gen. Josefa Šnejdárka z roku 1919. Po uctění padlých minutou ticha byly k pomníku položeny věnce a kytice a na závěr kap. v z. Jan Šimčík, člen orlovské a místopředseda ostravské jednoty Československé obce legionářské, vyjádřil přání, aby válečný konflikt na české a polské straně hranice zůstal dávnou historií. Hymny České a Slovenské republiky pak oficiální část setkání ukončily.

Při této příležitosti si ostravští sokolové připomněli také památku zde pohřbeného br. Jana Čapka, sokola a legionáře, který padl v roce 1918 u Piavy a po němž nese jméno mj. naše sokolovna na Sokolské ulici v Ostravě. Za účasti bývalého starosty Moravskoslezské župy br. MUDr. Věroslava Duška byl poté ještě položen věnec u hrobu jeho otce – br. Josefa Duška, který se v 1. polovině 20. století významnou měrou podílel na rozvoji Sokola na Těšínsku.

O tři dny později, ve středu 29. ledna odpoledne, se připomínka Sedmidenní války o Těšínsko konala i na hřbitově ve Slezské Ostravě u tamního památníku 90 vojákům, kteří zemřeli v lazaretu a v nemocnici na následky nemocí a zranění utrpěných ve válce, mezi nimiž je rovněž několik obětí těšínského konfliktu. Ani u této vzpomínky nechyběli zástupci našeho Sokola. V komornější atmosféře se v krojích i s historickými prapory ujali sokolové Moravské Ostravy 1 čestné stráže u pomníku, zatímco k přítomným promluvil nejprve předseda krajské jednoty Československé obce legionářské v Moravskoslezském kraji mgr. Pavel Skácel, následovaný proslovem Jiřího Francínka, předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu v Ostravě. Vzpomínkový akt byl zakončen minutou ticha.

Fotogalerie z akcí